ترمیم و درزگیری کاغذدیواری

درزگیری کاغذدیواری

درزگیری کاغذ دیواری یکی از محصولات لوکس ساختمانی است که در راستای تکمیل طراحی داخلی بکار می رود. این محصول بسیار لوکس و مدرن ممکن است دستخوش برخی از ناملایمتی ها شده و در برخی نقاط کنده شود. نگران نباشید! برخی شرایط آب و هوایی و جانبی مسبب اصلی این اتفاق بوده و راه حل کاربردی در جهت ترمیم و درزگیری کاغذدیواری وجود دارد.

بهتر است پیش از بررسی راه حل های ممکن به شرایط مختلفی که باعث کنده شدن کاغذ دیواری و یا باز شدن درزها می گردد بپردازیم. اگر مبادرت به خرید کاغذ دیواری نموده اید و یا اینکه با مسائل مورد نظر از جمله کنده شدن و باز شدن درز کاغذ دیواری رو به رو شده اید، تا انتهای این مقاله ما را همراهی نمایید.

علت کنده شدن کاغذ دیواری

علل مختلفی در این زمینه منجر به کنده شدن  کاغذ دیواری از روی دیوار می گردند. جنس کاغذ دیواری از جمله مهمترین مسائلی است که در بروز چنین مشکلی دخیل می باشد با این حال برای رفع درزگیری کاغذدیواری نباید از اصول نصب استاندارد کاغذ دیواری غافل گردید چرا که نصب غیر اصولی، حتی گران ترین و بهترین نواع کاغذ دیواری را نیز با مسائل مختلفی مواجه می سازد.

کاغذ دیواری های ساده و ارزان تر با احتمال بیشتری در خصوص کنده شدن از روی دیوار مواجه هستند اما کاغذ دیواری های لوکس و مجلل اغلب دارای جنس با دوام و بسیار محکم بوده و در صورت نصب اصولی از دیوار جدا نمی شوند.

در کنار جنس کاغذ دیواری باید به جنس چسب نیز اشاره نمود. استفاده از چسب نامرغوب با احتمال کنده شدن کاغذ دیواری همراه است. بنابراین در زمان نصب، نوع چسب و کیفیت آن را جویا شده و از استاندارد بودن چسب مورد استفاده توسط نصاب مطمئن گردید.

ترمیم درز کاغذدیواری

علل جانبی کنده شدن کاغذ دیواری

رطوبت دیوار مهمترین علت جانبی کنده شدن کاغذ دیواری است که اغلب در ساختمان های نوساز مشاهده می شود. نصاب کاغذ دیواری باید تمامی شرایط دیوار را مورد سنجش قرار داده و از چسباندن کاغذ دیواری بر روی دیوار مرطوب، لکه دار، دارای سوراخ و یا ترک خورده، داری برجستگی و مواردی از این قبیل خودداری نماید.

علاوه بر این موارد باید به رطوبت داخلی منزل، قرار گرفتن کاغذ دیواری در مجاورت سرویس بهداشتی و یا آشپزخانه، شستشوی کاغذ دیواری به وسیله آب پرفشار و عدم فیکس کردن مناسب کاغذ دیواری در زمان نصب اشاره کرد.

دقت کنید که کاغذ دیواری بسیار با کیفیت که اغلب گران تر نیز هستند با چنین مسائلی روبررو نبوده و به عنوان مثال با قرار گیری در معرض رطوبت غذا و یا رطوبت سرویس بهداشتی نیز کنده نمی شوند. البته این مورد شامل زمانی که رطوبت به نقاط داخلی دیوار سرایت کرده باشد نمی گردد.

wallpaper-seams

باز شدن درز کاغذ دیواری

باز شدن درزها بسیار متداول تر بوده و در مقایسه با دیگر نقاط کاغذ دیواری بیشتر در معرض کنده شدن قرار دارند. با این حال ترمیم این قسمت به راحتی صورت گرفته و مسئله خاصی را در خصوص نمای ظاهری کاغذ دیواری ایجاد نمی کند. درزها اصولا در لایه های کناری دیوارها قرار گرفته اند و چندان در معرض دید نمی باشند با این حال باید ترمیم شده و عدم توجه به آن می تواند به کنده شدن لایه های داخلی تر نیز منتهی گردد.

راه حل عملی چیست؟

اگر در زمان خرید کاغذ دیواری یک تکه اضافه خریداری نموده باشید کار شما بسیار راحت تر خواهد بود با  این حال در اغلب موارد قادر به خرید تکه ای مناسب از کاغذ دیواری مورد نظر در مراکز فروش کاغذ دیواری خواهید بود حتی اگر مدت زمان بسیاری از خرید کاغذ دیواری مربوطه گذشته باشد.

تکه کنده شده اگر قابلیت استفاده ندارد را برداشته و به وسیله کاردک قسمت مورد نظر را مسطح نمایید. استفاده از چسب مناسب ضروری است. پس از چسب زدن دیوار، کاغذ دیواری را با دقت بسیار روی دیوار کشیده و سپس به کمک وسیله ای همچون غلطک آن را کاملا صاف نمایید.

برای چسباندن درزها نیز باید کاغذ درز تهیه کنید. لایه کنده شده را برداشته و با کاردک زیر آن را هموار نمایید سپس چسب زده و کاغذ درز را نصب کنید. در صورت بروز حباب، با استفاده از یک وسیله نوک تیز، قسمت حباب را سوراخ کرده و سپس با غلطک روی آن بکشید با این کار سطح کاغذ دیواری کاملا صاف و هموار شده و به حالت اولیه باز می گردد.